18 lutego 2013

Plac Rapackiego - nowy wymiar konsultacji

Jeszcze rok temu, planowane na Placu Rapackiego, zmiany  NIE miały być konsultowane. Mieszkańcy Torunia nie mieli szansy, aby wypowiedzieć się na temat wyglądu i funkcji jednej z najwazniejszych przestrzeni publicznych w mieście. Trzeba było apelować aby rozmawiać - zobacz.

Plac Rapackiego dziś, zdjęcie Lech Kamiński, za www.pomorska.pl

Obecnie w związku z planowanym remontem tej przestrzeni przygotowano szczegółowy scenariusz konsultacji z bardzo ciekawą formułą "zbierania pomysłów", w której każdy może zgłosić swoje rozwiązanie. 

Obecnie miejscy urzędnicy, choć maja już trzy koncepcje (szkoda, że ich nie znamy) zanim zaczną oficjalne prace nad projektem, chcą sprawdzić czy są jeszcze inne pomysły mieszkańców - odnośnie przyszłego sposobu funkcjonowania i wyglądu Placu Rapackiego. Zachecam więc do udziału i zgłaszania swoich koncepcji www.konsultacje.torun.pl/pl/masz-pomysl-na-pl-rapackiego-podziel-sie


a może tak mógłby wyglądać plac Rapackiego, tu Superkillen, Kopenhaga


Przeszliśmy w Toruniu długą drogę jeśli chodzi o konsultacje społeczne. Jeszcze nie tak dawno temu, nikt prócz nas nie robił spotkań popołudniami, nie przygotowywał miejsc dla dzieci, nie chciał rozmawiać na etapie koncepcji (tylko już gotowego projektu), nikt nie czekał na pomysły mieszkańców. Tak było przy remoncie ulicy Mickiewicza, konsultacje po rozpoczęciu przebudowy.
Od wielu lat przekonywaliśmy, że konsultacje to konieczność i standard w nowocześnie zarządzanym mieście - współorganizowałem lub inicjowałem większość pilotażowych konsultacji w Toruniu, więc mi tym bardziej miło  :)

Planowane konsultacje Placu powinny wyznaczyć standard przygotowywania wszystkich przestrzeni publicznych w mieście. Pamiętajmy, że urzędnicy nie sa od wymyślania jak ma wyglądac miasto, tylko od dopasowywania miasta do potrzeb jego mieszkańców.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz